Виправлення прикусу у дітей у Вінниці

Виправлення прикусу у дітей

Як здійснюють виправлення прикусу у дітей?

Стоматологічна проблема, яка викликає у людей чи не найбільше питань - це аномальний прикус у дітей. У чому причина, як можна виправити подібну патологію, коли починати лікування, як пом'якшити психологічний тиск однолітків на «білу ворону»?

Дивлячись щодня у дзеркало, дитина порівнює власне відображення з оточуючими, і результат її пригнічує. Часто таке порівняння закінчується психологічними проблемами.

Але це не єдиний наслідок порушень прикусу. Вони також призводять до захворювань внутрішніх органів. Неподрібнена їжа погано всмоктується, організм не отримує достатньої кількості поживних і мінеральних речовин; у результаті страждає фізичний розвиток.

Формування прикусу

Батьки часто вважають, що малюк виросте сам і відхилення від норми йому не загрожують; така позиція виникає через відсутність інформованості в галузі медицини. Слід уважно контролювати правильний ріст, нормальний розвиток, подарованого природою маленького чоловічка, допомагати позбутися причин в дитинстві, щоб він не боровся потім все життя з наслідками. Помітили, в недозволеному місці зубні одиниці, або зростаючі криво різці - слід негайно звернутися до стоматолога, щоб виправити аномалію.

Педіатри визначають основні ступені формування прикусу

 • Від півроку до трирічного віку формується тимчасове положення щелепи, прорізаються перші зуби.
 • У трирічному віці етап зростання молочних зубів закінчується - до шести років вони залишаються незмінними.
 • З 6 річного віку до року тимчасові одиниці поступово замінюються постійними.
 • Проміжок з дванадцяти до п'ятнадцяти років характеризується закінченням формування прикусу - в майбутньому вплинути на нього набагато важче.

Ортопеди вимагають - корегуйте прикус у дітей негайно, тканина в тринадцятирічному віці легко перебудовується, здатна регенеруватися, приймати правильну форму, зуби займуть належне місце.

Причини виникнення патології

Що викликає розвиток подібної аномалії, чому вона спостерігається у більшості людей? Відхилення, що виразилися ненормальним прикусом, мають першопричини, що сприяють зміни напрямку росту зубів. Найбільш поширені такі:

 • генетична схильність - спостерігається аномалія росту зубощелепної системи, незалежно від дотримання стоматологічних рекомендацій;
 • шкідливі звички - смоктання пальця або пустушки;
 • тимчасові зубні одиниці, з ростом щелепи, розташовуються на відстані один від одного. Якщо щелепні кістки розвиваються повільно - вони розташовуються близько відносно один одного, в цьому випадку постійним зубним одиницям простору для нормального положення недостатньо - вони ротують;
 • Споживання м'якої їжі призводить до недорозвинення щелепних м'язів;
 • захворювання вуха, носа, горла, провокують утруднене дихання аденоїди, викривлення носової перегородки (рот дитини відкритий - зуби ростуть безперешкодно);
 • порушення постави, звичка підпирати підборіддя рукою призводять до анормальними утворення прикусу;
 • захворювання ЦНС, а також цукровий діабет провокують виникнення аномалій;
 • недостатня кількість мікроелементів, вітамінів в період вагітності, інфекції, не вистачає заліза - визначають фізіологічний розвиток малюка;
 • травма, рання втрата або пізня зміна перших зубних одиниць, захворювання карієсом.

Перераховані вище причини слід припинити на початковому етапі, з метою зниження негативного впливу на організм.

Батьки зобов'язані поцікавитися: як правильно повинні формуватися щелепи малюка, рости зуби і розвиватися прикус, що робити при виявленні аномалії, або періодично приводити малюка до фахівця, щоб в разі відхилень вжити необхідних заходів.

Види прикусу

Вибір дієвого методу коригування залежить від різновиду патології, що спостерігається у конкретного малюка.

Аномальні прикуси:

 • Відкритий - одиничні зуби на обох щелепах не замикаються при їх закритті. Дефект розвивається в зоні посмішки (різці), внаслідок тривалого використання пустушки або пальця, рідко утворюється з боку. Схожу анормальность викликає рахітизм. Виправлення цієї патології починається з усунення першопричини, потім вибирають ортодонтичну конструкцію. Зазвичай використовують пращу, або пластини розширюють.
 • Мезіальний - нижня щелепа висунута вперед, відрізняється більшим розвитком, ніж верхня. Аномальний прикус легко помітити - профіль виходить увігнутим, з висунутим вперед підборіддям. Характеризується хрускотом в щелепних суглобах, часті головні болі.
 • Дистальний - відрізняється сильно розвиненою верхньою щелепою, майже повністю перекриває нижню. Усувають дефект каппами або трейнерами, здатними стимулювати роботу щелеп.
 • Перехресний - зуби зміщуються по горизонтальній площині. Щелепа зрушена в бік, або спостерігається сильне звуження однієї з них. Причини аномалії - генетика, дефекти зміни перших зубів або зростання, запалення середнього вуха.
 • Глибокий - верхня щелепа нависає над нижньою. На зубні одиниці посилюється тиск, виникає дефект мови, обличчя виглядає непривабливо. Складно обробляти їжу - утворюються випадкові травми.
 • Діастема - між зубними одиницями є щілини шириною до 6 міліметрів. Пояснюється твердою перегородкою з кістки між різцями, зниженою вуздечкою губи, передчасної втратою молочних зубних одиниць тощо.

Різниця прикусів

Досконале розташування щелеп одна відносно одної іменується ортогнатичному - нависання верхнього ряду зубів над нижнім на 1/3 висоти коронки. Протилежні зуби добре з'єднуються в закритому вигляді, їжа відмінно переробляється. Відстані між одиницями не буває, відсутня скупченість. Зуби рівномірно розташовані на яснах - така ідеальна форма прикусу, зустрічається рідко. Ортодонти, в ході коректування, намагаються створити ортогнатичному позицію щелеп.

З якого віку починати лікування?

Необхідно виконувати поради стоматологів, викорінювати погані звички малюка, які можуть перешкодити формуванню правильного положення щелеп. Відвести дитину до досвідченого стоматолога необхідно в період прорізування молочних зубів-поки малюку не виповнилося 1 року або в дворічному віці (у нього виросли тимчасові зуби в повному обсязі). Патологію у дитини стоматолог виявляє до п'яти років, відразу ж приступає до виправлення недоліку. З малюком виконують вправи, що сприяють відновленню фізіологічного розташування зубних одиниць, або використовують знімні конструкції з тією ж метою.

Чим раніше починається терапія, тим швидше відновлюється прикус. Брекети краще монтувати в період створення усталеного прикусу - в восьми-дванадцятирічному віці. Тоді ж використовують капи, трейнери, активатори. Дітям старше чотирнадцятирічного віку на вироблення кісткової тканини вплинути важче. Тривалість виправлення прикусу, завдяки використанню ортодонтичних систем займає від шести місяців до двох-трьох років. Необхідно враховувати час, що пропонують носіння конструкції, що дозволяє закріпити результат.

Як відновити правильний прикус?

Що слід зробити з метою коригування аномального прикусу підлітка? Лікар підбирає, в залежності від неправильності положення, будови щелеп, окремих зубних одиниць та інших причин, найзручнішу систему корекції. З тим щоб виконати виправлення прикусу у дітей використовуються різноманітні знімні системи -це трейнери, пращі, капи, пластинки, для корекції патології. Важливо, щоб дитина не виймала пристосування частіше, ніж належить і виконував встановлені правила.

За допомогою пластинок розширюють щелепу, зміщують зуби, запобігають скупченість, позбавляють дитину від шкідливих звичок.

Трейнери виконують з силікону, носити їх потрібно недовго - денний час протягом години, вночі на час сну. Початковий, синього кольору - м'який. Завершальний - рожевого або червоного кольору виготовляють з твердого матеріалу. Трейнери обов'язково слід мити теплою водою три рази в день, видаляючи залишки їжі. Холодну і гарячу воду використовувати не можна, не можна кип'ятити.

Капа легко виправляє неправильний прикус, її знімають на час прийому їжі.

Брекети - незнімна конструкція, що складається з дротяної дуги, закріплюється замочками, приклеєними на поверхні зубів.

Проводиться міотерапія -вправи, спрямовані на відновлення фізіології м'язів обличчя і щелеп.

Гімнастика відмінно зарекомендувала себе в усуненні аномалії у дітей. Методика вимагає від батьків великої відповідальності, сил, уваги. Тренування сприяють посиленню і стабільності м'язів обличчя, підтримують зростання кісток щелепи, що дозволяє ініціювати правильний напрямок постійних зубів. Ортодонт використовує монтування брекетів в більшості випадків. Дітям пропонують установку виробу з кераміки, металу, лінгвальні конструкції. Помічено, що підлітки переносять присутність конструкції в роті легше дорослих.

Операції використовуються, в крайньому випадку, коли коригування загальноприйнятими засобами не виходить. Вони проходить під наркозом, щелепі надають правильне положення, фіксують шиною на два тижні.

Видаляють один або кілька зубів. Отримані проміжки служать для вирівнювання.

Комплексне лікування має на увазі сукупність кількох перерахованих вище методів. Наприклад, брекети з оперативним втручанням, або гімнастичні вправи для щелеп і трейнери. Використання трьох або двох конструкцій впливу дозволяє отримати швидкий ефект.

Наслідки ігнорування лікування

Порушення прикусу тягне за собою масу неприємностей і хвороб:

 • пародонтит, збій роботи шлунково-кишкового тракту;
 • кровоточивість ясен;
 • оголення шийки зуба;
 • хрускіт в скронево-щелепній області;
 • мігрені;
 • утруднене жування;
 • втрату здорових зубів;

Профілактика

Подіяти на виникнення дефекту у малюка можна з часу його виношування. Менше перебувати в громадських місцях, щоб уникнути вірусних інфекцій. Не приймати ніяких ліків. Скласти повноцінний раціон з додаванням вітамінів і мінеральних речовин подбати про присутність в раціоні кальцію і фтору. Годувати дитину грудьми довше - це стимулює фізіологічне вдосконалення нижньої щелепи - спочатку вона недорозвинена.

Спати малюк повинен по черзі то на одному, то на іншому боці стежити, щоб він не підсовував кулачок під щоку. Пустушку слід відняти по досягненні шестимісячного віку. Після переходу на раціон для дорослих необхідно регулярно давати дитині тверді продукти, що стимулюють формування кісток (яблука, морква). Слідкуйте за зміною молочних зубних одиниць, вчасно водіть дитину до стоматолога. Якщо він знаходиться на штучному вигодовуванні, треба придбати йому ортопедичну соску - у неї внизу є отвір, така пустушка не травмує положення язика під час годування. Краще вибрати вузьку пустушку.

Якщо у малюка постійно відкритий рот, то можливо у нього аденоїди - це позначиться на розвитку прикусу. Слід зводити його до ЛОР-лікаря на консультацію. Тільки підвищена турбота батьків про фізіологічний розвиток малюка допомагає виростити дорослу людину з мінімальним набором проблем і позбавити його від безлічі дефектів, які доводиться довго виправляти.

Запис на прийом до стоматолога

Почніть свій шлях до яскравої усмішки разом зі стоматологічною клінікою Dr.Miller!

Запишіться на консультацію до лікаря вже сьогодні: зателефонуйте нам за номерами 8 (0432) 60-25-05 або (067) 525-88-55. Також ви можете записатися онлайн, натиснувши на кнопку нижче.