%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D1%83%D1%81

Чому потрібно виправляти прикус?

Sorokopud-Aleksandr

Скоропуд Олександр

Стоматолог-терапевт, ортопед

Дата публікації 30 вересня 2022 р.

Людей з ідеальним прикусом від народження дуже мало: якщо вірити статистиці — не більше 10%. У більшості випадків пацієнти мають неправильне розташування зубів. Звичайно, це далеко не завжди привід непокоїтися і терміново бігти до лікаря. Якщо людина не відчуває фізичного та естетичного дискомфорту, а нерівні зуби не впливають на загальний стан здоров'я, можна обійтися без відвідування ортодонта.

Коли ж зміщення зубного ряду суттєве, це впливає не лише на зовнішній вигляд та загальну впевненість у собі, а й спричиняє низку негативних наслідків для організму.

Як визначити, коли проблема потребує негайного втручання? На ці та інші поширені питання про прикус відповідають спеціалісти стоматології Dr. Miller

Зміст статті
 1. Що таке прикус?
 2. Як зрозуміти, що прикус неправильний?
 3. Чим небезпечний неправильний прикус зубів?
 4. У якому віці можна виправити прикус?
 5. Як виправити неправильний прикус?

Що таке прикус?

Прикус зубів – це їхнє положення, коли ви дуже щільно стуляєте верхню та нижню щелепу. Ідеальний варіант: коли верхній ряд приблизно на третину прикриває нижній, зуби щільно стуляються між собою і відсутні щілини. Щелепи повинні стулятися між собою легко, без напруги.

Коли правильний прикус, пацієнти можуть якісно пережовувати їжу, зубна емаль не стирається занадто швидко, а ризик таких захворювань, як карієс або гінгівіт мінімальний.

Як зрозуміти, що прикус неправильний?

Найбільш очевидна ознака порушення - асиметрія обличчя. Часто буває, що нижня чи верхня щелепа видаються вперед, різці нижнього ряду прикривають верхні, пацієнти відчувають біль у щелепних суглобах.

В особливо складних випадках патології прикусу можуть загрожувати труднощами в пережовуванні їжі, проблемами з дикцією та явними змінами у зовнішності

Чим небезпечний неправильний прикус зубів?

Якщо вчасно не виправити прикус, це призводить до проблем у всій зубощелепній системі. Неправильний прикус може мати різні наслідки:

 • Естетичні проблеми - комплекс кривих зубів викликає безліч психологічних проблем, особливо у дітей та підлітків. А дорослі пацієнти часто зазначають, що соромляться посміхатися через нерівний зубний ряд.
 • Функціонування всього організму порушується, коли є проблеми із прикусом. Нерівні зуби заважають ретельному пережовування їжі, що може спричинити порушення в роботі ШКТ, а нерівномірний розподіл навантаження на щелепи провокує болі в суглобах та передчасне зношування щелепної кістки.
 • Зміна у зовнішності - йдеться не лише про гарну усмішку, а й про довготривалий вплив прикусу на обличчя. Неправильне положення зубів веде спочатку до асиметрії, а потім до глибшої зміни тканин. Підборіддя може сильно висуватися вперед чи навпаки - западати, форма обличчя змінюватись.
 • Схильність до стоматологічних проблем — криві зуби заважають ретельній гігієні, що, у свою чергу, призводить до виникнення карієсу, передчасного стирання або навіть повної втрати зубів. Також неправильний прикус постійно травмує м'які тканини, що може спричинити пародонтоз.

У якому віці можна виправити прикус?

Досить довго був популярним міф, що лікування прикусу ефективне лише у дитинстві. Але це не так. Сучасні методи дозволяють скоригувати прикус у будь-якому віці.

Кваліфікований лікар-ортодонт підбирає для пацієнта план лікування відповідно до його віку та ступеня патології. Легкі та непомітні брекет-системи дають можливість вирівнювати зуби без помітних змін у способі життя.

Безумовно, найшвидший і найефективніший результат можна отримати в ранньому віці, коли зубощелепна система знаходиться на етапі формування. До того ж організм дитини набагато швидше адаптується до пропонованих змін.

Але це зовсім не означає, що обов'язково потрібно виправляти прикус у дитинстві. Ви можете зайнятися цим питанням у будь-якому віці, просто варто мати на увазі, що лікування проходитиме довго: у середньому дорослим пацієнтам потрібно від 1,5 років для помітних результатів.

Як виправити неправильний прикус?

Напевно, перше, що вам спадає на думку - це звична зв'язка: "брекети і неправильний прикус". Брекет-системи — справді найпопулярніший і найефективніший метод ортодонтичного лікування. Але не єдиний. Залежно від складності патології та індивідуальних показань лікар може запропонувати вам альтернативні варіанти виправлення прикусу без використання брекетів:

 • за допомогою капи - вона прозора, легка і не завдає незручностей, але такий метод не підійде для складних патологій;
 • хірургічне втручання - пластику щелепи проводять під загальним наркозом хірургічними методами.

Якщо ви помітили навіть незначні відхилення в будові щелепи, ми рекомендуємо не відкладати відвідування стоматологічної клініки та пройти повне обстеження. Своєчасне виправлення прикусу дозволить вам не лише стати володарем гарної усмішки, а й уникнути багатьох проблем зі здоров'ям.

У стоматології Dr.Miller у Вінниці на вас чекають найсучасніші ортодонтичні рішення та висококваліфікований персонал. Не відкладайте красу та здоров'я на завтра, запишіться на прийом уже сьогодні!

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}