Лікування кісти зуба у Вінниці

Кіста зуба

Кіста зуба - це серйозна проблема, яка може привести до тяжких наслідків. Сучасні методи лікування дозволяють швидко і безпечно позбутися цієї неприємності.

Діагноз «кіста» для багатьох звучить загрозливо й асоціюється з важкою операцією, неминучою втратою зуба і важким відновним періодом. Але чи так це насправді? Завдяки використанню сучасних методик лікування, сьогодні кісти в більшості випадків успішно лікуються і без видалення зубів. Чим раніше ви звернетеся до фахівця, тим успішнішим буде лікування.

Що таке кіста зуба?

Одна з актуальних проблем сучасної стоматології - це лікування кісти зуба. Вона являє собою гнійно-запальне захворювання. Розташовується це утворення біля верхівки кореня та являє собою поглиблення в кістці щелепи, заповнене гнійним вмістом. Відсутність своєчасного лікарського втручання загрожує важкими наслідками.

Причини захворювання

Для виникнення кісти на корені зуба необхідними умовами є проникнення інфекції в цю область. Причини можуть мати зв'язок зі стоматологічними захворюваннями або бути обумовлені іншими процесами.

Найчастіша причина виникнення кісти - це нелікуваний карієс. Після руйнування коронки зуба інфекція проникає в кореневий канал і, досягаючи його верхівки, викликає запальний процес. Спровокувати появу утворення може також неякісно запломбований канал. Такі зуби можуть протягом тривалого часу не викликати занепокоєння у пацієнта, оскільки позбавлені нервів. Саме тому завжди звертайтеся до кваліфікованого стоматолога, який завжди проконтролює якість виконання лікування.

Пульпіт за відсутності лікування призводить до утворення кіст досить швидко. На жаль, деякі пацієнти вважають за краще боротися із зубним болем за допомогою таблеток і відкладають візит до стоматолога. Як наслідок вони отримують ще більш серйозну проблему.

Ускладнене прорізування "вісімок" (зубів мудрості) або травматичні пошкодження зубів також можуть стати причиною захворювання.

Гнійні утворення можуть з'являтися навіть після екстракції зубів. Це зазвичай пов'язано з порушенням правил антисептики при проведенні операції або з ігноруванням пацієнтом прийому призначених антибактеріальних препаратів.

До причин, не пов'язаних зі стоматологічними проблемами, належить значне зниження імунітету, а також хронічні інфекційні процеси в носоглотці: гайморит, тонзиліт.

Щоб уникнути появи кіст, слід якомога швидше санувати хронічні вогнища інфекції, не відкладати лікування зубів і звертатися лише до досвідчених стоматологів.

Симптоми кісти зуба

У деяких пацієнтів гнійну порожнину виявляють випадково. У ході опитування з'ясовується, що вони не мали ніяких неприємних відчуттів або біль була короткочасним і слабо вираженим. Лише рентгенівський знімок, зроблений зовсім з іншого приводу, може допомогти поставити діагноз.

Але більшість пацієнтів при формуванні та зростанні гнійної порожнини відчувають цілу низку неприємних симптомів:

  • лихоманка;
  • набряк і гіперемія ясен;
  • постійний ниючий біль;
  • болючі відчуття при жуванні;
  • головні болі;
  • нагноєння на яснах.

Симптоми можуть спостерігатися постійно або періодично зникати. Загострення хвороби зазвичай пов'язане зі зниженням імунітету. Хоча б один із перерахованих вище симптомів повинен стати приводом для візиту до лікаря.

Ускладнення

Якщо вчасно не виявити і не видалити новоутворення, воно буде збільшуватися, проростати у щелепу, руйнуючи кістку. Згодом це призведе до порушення цілісності зубного ряду. Сьогодні можливе лікування кісти зуба без видалення, тому не варто відкладати візит до стоматолога, якщо хочете зберегти посмішку.

Утворення, розташоване на верхній щелепі, часто проростає в гайморову пазуху, руйнуючи її стінки. Це призводить до хронічного гаймориту, відчуття запаху гною в носі. Септичний процес, локалізований на нижній щелепі, може стати причиною патологічного перелому щелепи або флегмони шиї.

Найбільш небезпечне ускладнення - це сепсис, або зараження крові. Такий розвиток патологічного процесу найбільш ймовірний у осіб з низьким імунітетом і важкими хронічними захворюваннями та може привести до летального результату.

Якщо у вас є навіть найменша підозра, що з ротовою порожниною не все гаразд, краще звернутися до стоматолога і зробити рентгенівський знімок. Це просте дослідження дозволить із точністю встановити, є проблема чи ні.

Лікування

У сучасній практиці використовуються як терапевтичні, так і хірургічні підходи до проблеми. Вибір методики залежить від конкретного клінічного випадку. У більшості ситуацій вдається провести лікування кісти зуба без видалення.

Доступ через кореневі канали

Найбільш часто використовують доступ до кісти через кореневий канал ураженого зуба. Цей метод можна використовувати, якщо утворення не перевищує 8 мм в діаметрі, зуб не перебуває під коронкою, а в каналі не встановлено штифт. Канал розчищується за допомогою спеціального інструменту, збільшується його діаметр. Із порожнини відкачується гнійний вміст, проводиться промивання антисептиками і вводиться спеціальна паста, що заміщує зруйновану кісткову тканину. Після закінчення процедури канал і зуб пломбують. Через кілька місяців необхідний контрольний візит до стоматолога і рентгенографічне дослідження.

Ефективна і сучасна методика - це терапія кіст за допомогою лазера. Метод безконтактний і безболісний. Він дозволяє повністю знищити патогенну мікрофлору і сприяє швидкому відновленню після процедури.

Використання цих методик дозволяє не тільки не видаляти зуб, але і практично повністю зберегти його коронку. За допомогою невеликої пломби можна відновити анатомічну цілісність і презентабельний зовнішній вигляд. Процедура за відчуттями нагадує звичайне пломбування каналу.

Хірургічне видалення

На жаль, не завжди можна скористатися доступом через кореневий канал і застосувати щадні методики. Але навіть хірургічне лікування дозволяє у більшості ситуацій зберегти зуб.

Якщо в каналі встановлено штифт, порожнина має розміри більше 8 мм, гнійний процес має ускладнення, то для видалення кісти використовується хірургічна методика, що передбачає радикальне видалення утворення.

Перед тим, як розпочати операцію, потрібно ретельно запломбувати всі канали. Якщо вони коли-небудь вже були пломбовані, але недостатньо якісно, то старий матеріал повністю виймається і замінюється на новий. У складних ситуаціях цю процедуру не вдається закінчити за один день.

Оперативне втручання проводиться під місцевим знеболенням. Для забезпечення доступу до ураженої області відшаровуються ясна, підрізається ділянка кісткової тканини щелепи. Тактика і обсяг операції залежить від особливостей конкретного клінічного випадку. Лікарі в більшості ситуацій вважають за краще виконувати лікування кісти зуба без видалення, але не завжди це можливо і доцільно.

До менш травматичних різновидів хірургічного втручання належить цистектомія. Суть операції полягає в резекції ураженої ділянки кореня. Зуб, що має один корінь, після цієї операції зберігається; якщо ж коренів декілька - доцільно провести видалення. Техніка операції вкрай складна, тому її здатен виконати лише фахівець високої кваліфікації.

Цистотомія передбачає видалення лише передньої стінки кістозної порожнини. Методика застосовується для лікування великих кіст у пацієнтів із тонкою щелепою. До недоліків цієї методики належить досить тривалий відновлювальний період після оперативного втручання.

Найпростіший і часто вживаний метод - це гемісекція. Вона являє собою видалення ураженого кореня, а також частини коронки. Операція досить проста, відсоток ускладнень і рецидивів після такого лікування мінімальний.

Кваліфікований фахівець володіє досконало усіма методиками й обирає саме ту, яка підходить конкретному пацієнтові. Кінцева мета хірургічного лікування - це радикальне видалення утворення із мінімальним пошкодженням здорових тканин. Якщо є можливість зберегти зуб, грамотний фахівець завжди скористається цим шансом.

Відновлення після грамотно проведеної операції відбувається досить швидко. Вже на наступний день самопочуття пацієнта нормалізується. Набряк у місці втручання може в перші 1-2 дні наростати, а потім поступово спадає. У нормі інтенсивних больових відчуттів бути не повинно, більшість пацієнтів відчуває лише терпимий дискомфорт. Якщо біль сильний, набряк стрімко наростає, підвищується температура, то слід негайно звернутися до лікаря. Це допоможе вчасно вжити заходів і уникнути можливих ускладнень.

Після операції слід дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Це дозволить звести до мінімуму ризик інфікування і зробити відновлювальний період швидким і легким. Слід уникати зігріваючих компресів, відвідування лазні та сауни. За необхідності прийому знеболювальних препаратів протипоказане використання таблеток, що містять ацетилсаліцилову кислоту: вона розріджує кров і може спровокувати кровотечу.

Після видалення септичного вогнища необхідно пройти курс антибіотикотерапії. Прийом цих препаратів дозволяє уникнути рецидиву. Важливо строго дотримуватися дозування, частоти і тривалості прийому. За умов порушення цих рекомендацій у місці хірургічного втручання може повторно розвинутися інфекція.

Профілактика кісти

Лікування кісти - непростий процес, тому краще вжити заходів профілактики, що дозволяють запобігти цьому захворюванню. Ніякі заходи не гарантують повний захист від захворювання, але вони значно допомагають знизити його ризик.

  • Відвідуйте стоматолога хоча б раз на рік з профілактичною метою. Краще, якщо огляди ви будете планувати кожні 6 місяців.
  • Якщо у вас або у лікаря є хоч найменша підозра на наявність кісти, необхідно зробити рентгенівський знімок. Тільки цей метод діагностики дозволяє верифікувати діагноз. Своєчасна діагностика дозволить використовувати більш щадні методи лікування.
  • За наявності карієсу або запальних процесів у порожнині рота не затягуйте з візитом до стоматології. Згодом ці процеси можуть призвести до появи гнійної порожнини.
  • До групи ризику належать особи, які мають хронічні захворювання носоглотки. Якщо у вас такі є, сходіть на прийом до отоларинголога і пройдіть курс лікування.
  • За необхідності пломбування каналів не звертайтеся у випадкові клініки й до лікарів із сумнівною кваліфікацією. Будь-яка помилка в лікуванні може згодом привести вас до хірурга.
  • Під час вибору клініки зверніть увагу на її репутацію, кваліфікацію і досвід фахівців, якість обладнання.

Пам'ятайте: якщо ви регулярно обстежуєте і лікуєте зуби у фахівців, то ризик виникнення кісти мінімальний!

Запис на прийом до стоматолога

Почніть свій шлях до яскравої усмішки разом зі стоматологічною клінікою Dr.Miller!

Запишіться на консультацію до лікаря вже сьогодні: зателефонуйте нам за номерами 8 (0432) 57-25-05 або (067) 525-88-55. Також ви можете записатися онлайн, натиснувши на кнопку нижче.