Лікування кісти зуба у Вінниці

Кіста зуба

Кіста зуба - це серйозна проблема, яка може привести до тяжких наслідків. Сучасні методи лікування дозволяють швидко і безпечно позбутися від цієї неприємності.

Діагноз «кіста» для багатьох звучить загрозливо і асоціюється з важкою операцією, неминучою втратою зуба і важким відновним періодом. Чи так це? Завдяки використанню сучасних методик лікування, сьогодні кісти в більшості випадків успішно лікуються і без екстракції зубів. Чим раніше ви звернетеся до фахівця, тим успішнішим буде лікування.

Що таке кіста зуба і як проводиться її лікування із застосуванням сучасних методик

Одна з актуальних проблем сучасної стоматології - це лікування кісти зуба. Вона являє собою гнійно-запальне захворювання. Розташоване це утворення біля верхівки кореня і являє собою поглиблення в кістці щелепи, заповнене гнійним вмістом. Відсутність своєчасного лікарського втручання загрожує важкими наслідками.

Причини захворювання

Для виникнення кісти на корені зуба необхідними умовами є проникнення інфекції в цю область. Причини можуть мати зв'язок зі стоматологічними захворюваннями або бути обумовлені іншими процесами.

Найчастіша причина виникнення кіст - це нелікованих карієс. Після руйнування коронки зуба інфекція проникає в кореневий канал і, досягаючи його верхівки, викликає запальний процес. Спровокувати появу утворення може також неякісно запломбований канал. Такі зуби можуть протягом тривалого часу не викликати занепокоєння у пацієнта, оскільки позбавлені нервів. Саме тому завжди звертайтеся до кваліфікованого стоматолога, який завжди проконтролює якість виконання лікування.

Пульпіт при відсутності лікування призводить до утворення кіст досить швидко. На жаль, деякі пацієнти вважають за краще справлятися із зубним болем за допомогою таблеток і відкладають візит до стоматолога. В результаті вони отримують ще більш серйозну проблему.

Ускладнене прорізування вісімок або травматичні пошкодження зубів також можуть стати причиною захворювання.

Гнійні утворення можуть з'являтися навіть після екстракції зубів. Це зазвичай пов'язано з порушенням правил антисептики при проведенні операції або при ігноруванні пацієнтом прийому призначених антибактеріальних препаратів.

До причин, не пов'язаних зі стоматологічними проблемами, відносять значне зниження імунітету, а також хронічні інфекційні процеси в носоглотці: гайморит, тонзиліт.

Для того, щоб уникнути появи кіст, слід якомога швидше санувати хронічні збудники інфекції, не відкладати лікування зубів і звертатися тільки до досвідчених стоматологів.

Симптоми кісти зуба

У деяких пацієнтів гнійна порожнина є випадковою знахідкою. В ході опитування з'ясовується, що вони не відчували ніяких неприємних відчуттів або біль була короткочасною і слабо вираженою. Тільки рентгенівський знімок, зроблений зовсім з іншого приводу, може допомогти поставити діагноз.

Більшість пацієнтів при формуванні та зростанні гнійної порожнини відчувають цілий ряд неприємних симптомів:

  • лихоманка;
  • набряклість і гіперемія ясен;
  • постійний ниючий біль;
  • болючість при жуванні;
  • головні болі;
  • нагноєння на яснах;
  • наявність норицевого ходу, з якого виділяється гній.

Симптоми можуть бути присутніми постійно або періодично зникати. Загострення захворювання зазвичай пов'язане зі зниженням імунітету. Хоча б один з перерахованих вище симптомів повинен стати приводом для звернення до лікаря. Не варто запускати це небезпечне захворювання адже кіста на корені зуба може привести до серйозних ускладнень.

Ускладнення

Якщо вчасно не виявити і не видалити новоутворення, воно буде збільшуватися, проростати в щелепу, руйнуючи кістку. Згодом це призведе до порушення цілісності зубного ряду. Сьогодні можливе лікування кісти зуба без видалення, тому не варто відкладати візит до стоматолога, якщо хочете зберегти посмішку.

Утворення, розташоване на верхній щелепі, часто проростає в гайморову пазуху, руйнуючи її стінки. Це призводить до хронічного гаймориту, відчуття запаху гною в носі. Септічесній процес, локалізований на нижній щелепі, може стати причиною патологічного перелому щелепи або флегмону шиї.

Саме страшне ускладнення - це сепсис, або зараження крові. Такий розвиток патологічного процесу найбільш ймовірно в осіб з низьким імунітетом і важкими хронічними захворюваннями і може привести до летального результату.

Якщо у вас є навіть найменша підозра, що з ротовою порожниною не все гаразд, краще звернутися до стоматолога і зробити рентгенівський знімок. Це просте дослідження дозволить з точністю встановити, є проблема чи ні.

Лікування

У сучасній практиці використовуються як терапевтичні, так і хірургічні підходи до проблеми. Вибір методики залежить від конкретного клінічного випадку. У більшості ситуацій вдається провести лікування кісти зуба без видалення.

Доступ через кореневі канали

Найбільш часто використовують доступ до кісти через кореневий канал ураженого зуба. Цей метод можна використовувати, якщо утворення не перевищує 8 мм в діаметрі, зуб не перебуває під коронкою, а в каналі не встановлено штифт. Канал розчищається за допомогою спеціального інструменту, збільшується його діаметр. З порожнини в кістки відкачується гнійний вміст, проводиться промивання антисептиками і вводиться спеціальна паста, заміщуються після зруйновану кісткову тканину. Після закінчення процедури канал і зуб пломбують. Через кілька місяців необхідний контрольний візит до стоматолога і рентгенографічне дослідження.

Ефективна і сучасна методика - це терапія кіст за допомогою лазера. Метод безконтактний і безболісний. Він дозволяє повністю знищити патогенну мікрофлору і сприяє швидкому відновленню після процедури.

Використання цих методик дозволяє не тільки не видаляти зуб, але і практично повністю зберегти його коронку. За допомогою невеликої пломби можна відновити анатомічну цілісність і презентабельний зовнішній вигляд. Процедура по відчуттях нагадує звичайне пломбування каналу, після лікування хворобливі прояви практично повністю відсутні.

Хірургічне видалення

На жаль, не завжди можна скористатися доступом через кореневий канал і застосувати щадні методики. Але навіть хірургічне лікування дозволяє в більшості ситуацій зберегти зуб.

Якщо в каналі встановлено штифт, порожнина має розміри більше 8 мм, гнійний процес має ускладнення, для видалення кісти використовується хірургічна методика, що передбачає радикальне видалення утворення.

Перед тим, як приступити безпосередньо до операції, потрібно ретельно запломбувати всі канали. Якщо вони коли-небудь вже були пломбувати, але недостатньо якісно, старий матеріал повністю витягується і замінюється на новий. У складних ситуаціях це процедуру не вдається закінчити за один день.

Оперативне втручання проводиться під місцевим знеболенням. Для забезпечення доступу до ураженої області відшаровуються ясна, підрізається ділянка кісткової тканини щелепи. Тактика і обсяг операції залежить від особливостей конкретного клінічного випадку. Лікарі в більшості ситуацій вважають за краще виконувати лікування кісти зуба без видалення, але не завжди це можливо і доцільно.

До менш травматичних різновидів хірургічного втручання відноситься цистектомія. Суть операції полягає в резекції ураженої ділянки кореня. Зуб, що має один корінь, після цієї операції зберігається, якщо коріння кілька - доцільно провести видалення. Техніка операції вкрай складна, тому її здатний виконати лише фахівець високої кваліфікації.

Цистотомія має на увазі видалення лише передньої стінки кістозної порожнини. Методика застосовується для лікування великих кіст у пацієнтів з тонкою щелепою. До недоліків цієї методики можна віднести досить тривалий відновлювальний період після оперативного втручання.

Найпростіший і часто вживаний метод - це гемісекція. Вона має на увазі видалення ураженої кореня, а також частини коронки. Операція досить проста, відсоток ускладнень і рецидивів після такого лікування мінімальний.

Кваліфікований фахівець володіє досконало усіма методиками і вибирає саме ту, яка підходить конкретному пацієнтові. Мета хірургічного лікування - це радикальне видалення утворення і мінімальний обсяг пошкодження здорових тканин. Якщо є можливість зберегти зуб, грамотний фахівець завжди скористається цим шансом.

Відновлення після грамотно проведеної операції відбувається досить швидко. Вже через пів дня самопочуття пацієнта нормалізується. Набряк в місці втручання може в перші 1-2 дня наростати, потім пухлина поступово спадає. У нормі інтенсивних больових відчуттів відзначатися не повинно, більшість пацієнтів відчуває лише терпимий дискомфорт. Якщо біль сильна, набряк стрімко наростає, підвищується температура, слід негайно звернутися до лікаря. Це допоможе вчасно вжити заходів і уникнути можливих ускладнень.

Після операції слід дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Це дозволить звести до мінімуму ризик інфікування і зробити відновлювальний період швидким і легким. Слід уникати зігріваючих компресів, відвідування лазні і сауни. Це може спровокувати ускладнення. При необхідності прийому знеболюючих препаратів протипоказане використання таблеток, що містять ацетилсаліцилову кислоту. Вона розріджує кров і може спровокувати кровотечу.

Після видалення септичного вогнища необхідно пройти курс антибіотикотерапії. Прийом цих препаратів дозволяє запобігти рецидив. Важливо строго дотримуватися дозування, час, кратність і тривалість прийому. При порушенні цих рекомендацій в місці хірургічного втручання може повторно розвинутися інфекція.

Ппрофілактика кісти

Лікування кісти - непростий процес, тому краще вжити заходів профілактики, що дозволяють запобігти цьому захворюванню. Ніякі заходи не гарантують повний захист від захворювання, але значно допомагають знизити його ризик.

Відвідуйте стоматолога хоча б раз на рік з профілактичною метою. Краще, якщо огляди ви будете планувати кожні 6 місяців.

Якщо у вас або у лікаря є хоч найменша підозра на наявність кісти, необхідно зробити рентгенівський знімок. Тільки цей метод діагностики дозволяє верифікувати діагноз. Своєчасна діагностика дозволить використовувати більш щадні методи лікування.

При наявності карієсу або запальних процесів в порожнині рота не затягуйте з візитом в стоматологію. Згодом ці процеси можуть призвести до появи гнійної порожнини.

До групи ризику належать особи, які мають хронічні захворювання носоглотки. Якщо у вас такі є, сходіть на прийом до отоларинголога і пройдіть курс лікування.

При необхідності пломбування каналів не звертайтеся в випадкові клініки і до лікарів із сумнівною кваліфікацією. Будь-яка помилка в лікуванні може згодом призвести вас до хірурга.

При виборі клініки зверніть увагу на її репутацію, кваліфікацію і досвід фахівців, обладнання. Якщо ви регулярно обстежуєте і лікуєте зуби у фахівців, ризик виникнення кісти мінімальний.

Запис на прийом до стоматолога

Почніть свій шлях до яскравої усмішки разом зі стоматологічною клінікою Dr.Miller!

Запишіться на консультацію до лікаря вже сьогодні: зателефонуйте нам за номерами 8 (0432) 60-25-05 або (067) 525-88-55. Також ви можете записатися онлайн, натиснувши на кнопку нижче.