Виправлення прикусу (ортодонтія) у Вінниці

Прикус, або оклюзія - це з'єднання зубів верхньої щелепи з нижньою в момент пережовування їжі або у спокійному стані. Ортогнатичний прикус, як стверджують стоматологи, вважається ідеальним за функціональністю та естетикою, але зустрічається він рідко.
Далеко не у всіх людей зуби виростають у правильному порядку, тому багатьом потрібна допомога лікаря. Хороший результат отримується за допомогою ортодонтичних конструкцій. Потрібну систему обирає лікар-ортодонт залежно від дефекту, ступеня його важкості, бажання пацієнта, наявного бюджету.
Разом з корекцією зубного ряду вирівнюється обличчя. Якщо присутні складні щелепні дефекти, що зустрічаються досить рідко, то необхідне проведення ортогнатичної операції. Це завдання щелепно-лицьового хірурга.
Звертайтеся у клініку Dr.Miller – ми допоможемо усунути будь-які порушення прикусу!
Розглянемо види розташування зубів, коли потрібне виправлення прикусу.
Дистальний прикус

Він характеризується тим, що різці верхньої щелепи виступають вперед, а її розміри перевищують розміри нижньої. У пацієнта непропорційно маленьке підборіддя.
Із таким прикусом тиск на зуби при жуванні розподіляється неправильно. Звідси виникає підвищений ризик появи тріщин емалі, розвитку карієсу зубів бічних відділів, ураження м'язової тканини пародонтозом; з'являється головний біль, біль у м'язах обличчя; може розвинутися порушення функції ковтання.
Лікар-ортодонт, виконуючи виправлення дистального прикусу брекетами, одночасно домагається пропорційного розвитку частин обличчя як у дітей, так і у дорослих.
Мезіальний прикус

Він характеризується збільшеною нижньою щелепою та висунутим вперед підборіддям. Верхня щелепа - недорозвинена. У чоловіків це не сильно впливає на естетику: багато хто навіть вважає, що таке обличчя набуває вольового вигляду. Але наслідки такого прикусу, незалежно від статі, завжди негативні - підвищений ризик розвитку пародонтиту, захворювання карієсом, складності з протезуванням.
Коригування цього дефекту у дорослого пацієнта - процес тривалий; покращення настає швидше, якщо почати лікування аномалії раніше. Ідеальний час для відновлення - вік 14 років, коли щелепний апарат іще розвивається і ним можна керувати. Щоб виправити дефект, застосовують різні системи, переважно знімні. Дорослим встановлюють брекети; може знадобитися також хірургічне втручання.
Відкритий прикус

Він відрізняється присутністю просвіту між зубами вгорі і внизу. Недостатнє з'єднання щелеп викликає неприємні наслідки: відкритий рот, порушення симетрії обличчя. Цей дефект вважається найскладнішим серед інших типів. Найчастіше лікар-ортодонт виконує його виправлення брекетами.
В ідеальному стані верхня щелепа злегка висунута вперед, перекриваючи нижню на 1/3 частину. Якщо ж зуби верхньої щелепи затуляють елементи нижньої більше ніж наполовину, то має місце неправильний глибокий прикус. У носіїв цього дефекту можуть розвиваються пародонтит, прискорене стирання емалі зубів та пошкодження слизової власними різцями. Слід вчасно виконати виправлення прикусу брекетами, інакше порушиться діяльність суглоба, може з'явитися тріск і біль під час відкриття рота. Також цю патологію доводиться коригувати, якщо необхідне протезування зубів. Ортодонти застосовують конструкції, спрямовані на підвищення рівня ряду зубів: брекет-системи, пластинки тощо.
Перехресний прикус

Розвивається він через недостатній розвиток якогось одного боку щелепи; характеризується зміщенням щелеп одна відносно одної в горизонтальній площині. Іноді потрібне оперативне втручання, щоб виправити патологію, хоча часто дефект піддається лікуванню ортодонтичними конструкціями – знімними або незнімними.
Зустрічається така патологія на щелепах у будь-якій частині. Жувальна функція при цьому сильно порушується. Найбільш часті супутники дефекту: карієс, пародонтит, зміни у суглобі - з'являється тріск і біль при відкриванні рота.
Зазвичай рекомендації на виправлення прикусу зубів видає лікар-стоматолог, який здійснює терапевтичне лікування, або стоматолог-ортопед, що підбирає протезування з метою відновлення ряду.
Чим небезпечний аномальний прикус
Статистика свідчить про те, що аномальний прикус присутній майже в кожного другого жителя землі. Така патологія не лише приносить неприємності естетичного плану, а й часто викликає серйозні функціональні порушення:
- посилення реакції зубів на холодну і гарячу їжу;
- підвищений ризик травми тканин;
- виникають захворювання шлунково-кишкового тракту - їжа не отримує належної обробки.
Людина, що пройшла процедури виправлення дефекту, після лікування виглядає по-іншому. Після усунення патології формується правильний контур обличчя, пропорції нормалізуються, посмішка стає прекрасною.
Існують і серйозні відхилення прикусу, що вимагають ґрунтовного коригування або оперативного втручання. Воно виконується із застосуванням наркозу, тому болю пацієнт не відчуває. Неускладнена аномалія не вимагає хірургічного лікування – для її виправлення використовуються незнімні або знімні конструкції. Сьогодні виправлення прикусу зубів стало можливим для будь-яких категорій пацієнтів.
Брекети - класичне рішення

Встановлення брекетів застосовують для лікування прикусу пацієнтам будь-якого віку. Конструкція виправдала себе високою результативністю протягом тривалого періоду використання; з'явилася можливість застосування біосумісних матеріалів при виготовленні.
Зазвичай виправлення прикусу у дітей брекетами виконують за допомогою металевих моделей невисокої ціни. Проте з ними існує ризик виникнення алергії. Дорослий пацієнт може зробити вибір конструкції з більш дорогих матеріалів: золота, медичного сапфіра, кераміки. Вони не викликають алергічної реакції. Батьки можуть замовити дитині виготовлення конструкції з біосумісних матеріалів, вартість якої трохи вища, ніж у металевого виробу.
Брекети з'єднує титанова або нікелева силова дуга, що має властивості "пам'яті форми". Її протягують через замки, приклеєні на зуби. Дуга докладає зусилля, займаючи початкове положення; тим самим створюється тиск, спрямований на невірно розміщені зуби. Всі стадії коригування проходять під наглядом ортодонта. Процес лікування в середньому займає від півроку до трьох років.
Виправлення прикусу за допомогою кап

Якщо пацієнт не бажає використовувати брекети, щоб не афішувати свої недоліки оточуючим, або вони йому абсолютно не подобаються через неможливість зняття конструкції самостійно, то використовуються капи (елайнери). Їх застосовують за умови нескладних відхилень або для фіксації результату, отриманого за допомогою брекетів. Виготовляють капи з прозорих матеріалів: силікон, пластик. Перед обідом або здійсненням гігієни їх знімають.
Капа, призначена для корекції, виконується в лабораторії за індивідуальним зліпком. Використання її вимагає від людини обов'язковості: якщо ігнорувати рекомендації лікаря і не надягати елайнер, то відбувається спотворення запланованого результату.
Коли почати лікування неправильного прикусу у дитини?
Лікування патології прикусу в дитини рекомендується починати після повної зміни зубів. Кісткові тканини в підлітковому віці більш піддатливі, тому дефект прикусу в цей період легко виправляється.
Підлітки часто відмовляються лікувати прикус через небажання демонстрації власних недоліків однокласникам; але сьогодні є багато варіантів ортодонтичних конструкцій, що непомітні для оточуючих.
Лікування дітей у ортодонта займає приблизно втричі менше часу, ніж у дорослих: це пов'язано з високою рухливістю зубного ряду. Зуби вирівнюються протягом двох місяців, але, щоб закріпити ефект, брекети не знімають ще певний час.
Існує поширена помилка, що відновлення прикусу в дорослих людей неможливо; але слід зазначити, що ортодонтія постійно розвивається. У сучасній стоматології вирівняти зуби можливо практично в будь-якому віці.
Ми звикли відкладати все на завтра, але завтра може і не настати. Тому не слід довго роздумувати. Як тільки стало зрозуміло, що варто щось зробити з розташуванням зубів - необхідно діяти якомога раніше. Адже, як сказала Софі Лорен, «Краса варта того, щоб за неї боротися!»